01. Jun 2023

Union odštartoval 14. ročník súťaže na konferencii Trendy v starostlivosti o zdravie zamestnancov

V práci trávime veľkú časť života, na zdravie a prevenciu chorôb musia preto myslieť aj zamestnávatelia. Na Slovensku má projekt Union zdravotnej poisťovne Zdravá firma roka už 13-ročnú tradíciu.

Viac ako 600 prihlásených spoločností

Od roku 2010 sa do súťaže Unionu zapojilo viac ako 600 spoločností. Minulý rok sa do Zdravej firmy roka prihlásilo 50 firiem v kategóriách nevýrobné firmy, výrobné firmy a malé firmy. Súťaž má 5 parametrov, ktoré pozorne hodnotí odborná komisia - prevencia, starostlivosť o duševné zdravie, výživa, šport a ergonómia.

„Dnešnou konferenciou sme odštartovali ďalší ročník našej súťaže, ktorej však cieľom nie je vyhrávať. Veríme, že inšpirujeme veľké, stredné i malé firmy k tomu, aby sa starali o zdravie svojich ľudí, lebo práve ľudia sú kľúčom k ich úspechu,“ konštatuje riaditeľ sekcie poistenia Unionu Jozef Koma.

Rôznorodosť tém

Motivácia spoločností k prevencii chorôb je pre Union projektom, ktorý počas mnohých rokov fungovania zdravotná poisťovňa stále rozširuje. Prednášky konferencie, ktorá sa uskutočnila 24.5. v hoteli Gate One v Bratislave, sa týkali najnovších trendov v starostlivosti o zamestnancov. Ako potvrdili odborní spíkri konferencie, tie sa v dnešnej dobe dotýkajú najmä duševného zdravia, prevencii vyhorenia či možností, ako si udržať zdravé vzťahy na pracovisku, ale i v súkromí. Union uvádza, že na Slovensku záujem zamestnávateľov o well-being zamestnancov narastá.

20230524_140630_DZ9_5950.jpg

Štatistiky hovoria jasne

Štatistiky 13.ročníka súťaže potvrdili, že medzi najčastejšie „zdravé“ aktivity firiem patrí organizovanie firemných raňajok či zdravého stravovania (obedy, ovocie, zdravé šťavy na pracovisku). V oblasti športu sú populárne rôzne spoločné aktivity aj s rodinnými príslušníkmi, tímové turnaje, cvičenie jogy, kruhové tréningy, bežecké komunity, alebo iné športové podujatia či hradenie vstupov na športoviská, prípadne masáže.

20230524_150416_DZ9_6054.jpg

Firmy dbajú na zdravé pracovné prostredie

Ergonómia je veľmi dôležitá nielen pre výrobné spoločnosti, kde sa zamestnávatelia snažia odbremeniť zamestnancov pri náročnej práci rôznymi mechanizmami. Firmy dbajú na nákup ale aj zapožičanie ergonomických pomôcok, nákup nastaviteľných stolov, v obľube sú nastaviteľné monitory, nastaviteľné stoličky, špeciálne myšky či podpora pod fit lopty. Nemalá pozornosť je venovaná práve psychohygiene, zamestnanci majú čím ďalej tým viac možností zúčastňovať sa vzdelávania o prevencii vyhorenia, starostlivosti o vlastné duševné zdravie i o možnostiach terapeutickej intervencie v prípade akútnej potreby pomoci.

CODEUPP s.r.o.