Trendy v starostlivosti o zdravie zamestnancov 2014

21.5.2014, Hotel Holiday Inn, Bratislava

Pozvánka Trendy 2014

O svetových a domácich trendoch v starostlivosti o zdravie zamestnancov hovorili v stredu 21. mája na konferencii „Trendy v starostlivosti o zdravie zamestnancov u nás a vo svete“ predstavitelia firiem, lekári a domáci a zahraniční odborníci. Konferencia bola súčasťou projektu Zdravá firma roka, ktorý organizuje Union zdravotná poisťovňa (Union ZP). Union ZP dlhodobo motivuje poistencov k prevencii a pomáha firmám nastaviť systém zdravotnej starostlivosti o zamestnancov.

To, že prevencia hrá dôležitú úlohu, potvrdili na konferencii aj zástupcovia Lenovo Slovakia a Continental Automotive Systems Slovakia, ktoré vyhrali titul Zdravá firma roka 2013. “Dôležitá je starostlivosť o mentálne a fyzické zdravie zamestnancov, a ich podpora aj vtedy, keď ide do tuhého. V kritických situáciách poskytujeme zamestnancom špeciálny prístup aj pomoc od psychológa,” povedala Erika Koklesová z Lenovo Slovakia.

Chorý zamestnanec = dvojnásobná záťaž pre firmu

Investícia do prevencie a starostlivosti sa vyplatí, chorí zamestnanci totiž vytvárajú firmám náklady dvakrát. Najčastejšie to je ich neprítomnosťou v práci z dôvodu choroby. Ako upozornil Otto Sander van der Veen, Senior Manažér stratégie a vývoja, Divízia zdravia zo Zilveren Kruis Achmea (vlastník Union ZP), v roku 2011 dosiahli v Holandsku náklady spojené s absenciou zamestnancov pre psychosociálne problémy 2,7 miliardy eur. Finančnou záťažou pre firmy je aj prítomnosť chorých zamestnancov v práci. Podľa imunológa MUDr. Radovana Košturiaka, môže jeden pracujúci s alergickou nádchou alebo trpiaci stresom stáť firmu stovky eur ročne. Človek síce je na pracovisku, nepodáva ale adekvátny výkon.

Novými psychosociálnymi hrozbami sú podľa van der Veena aj neistota v práci, vysoké emocionálne požiadavky v zamestnaní, starnutie pracovnej sily alebo zvyšovanie pracovných nárokov. Van der Veen z holandskej zdravotnej poisťovne tiež uviedol, že výskum spoločnosti Hay Group z roku 2013 odhalil, že takmer polovica zamestnancov vo východnej Európe sa necíti byť podporovaná k tomu, aby dosiahli rovnováhu medzi prácou a osobným životom.

Video

Fotogaléria